Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy importer rozliczy VAT w deklaracji

04 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Joanna Ryś-Bednarczyk

Przedsiębiorca sprowadzający towary spoza Unii Europejskiej i korzystający z uproszczonych procedur celnych ma prawo odliczać podatek naliczony podobnie jak przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych

To pozwala poprawić przepływy finansowe w firmie.

Niekorzystna zasada ogólna

Przez import towarów ustawa o VAT rozumie przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Zasadą jest, że podatek należny importer rozlicza w zgłoszeniu celnym. Musi faktycznie uiścić ten podatek przy dokonywaniu formalności celnych związanych z dopuszczeniem towaru do obrotu.

Jeśli importuje towary jako przedsiębiorca, to oczywiście może wyliczony podatek należny od importu wykazać i odliczyć w deklaracji VAT za miesiąc, w którym otrzymał dokument celny.

Jeśli nie odliczy zapłaconego podatku w tym terminie, może to zrobić – zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT – w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W ten sposób zostaje zachowana jedna z podstawowych zasad obowiązujących w podatku od wartości dodanej – zasada neutralności.

Nie zmienia to jednak faktu, że podatnicy importujący towary znajdują się w niekorzystnej sytuacji, jeśli idzie o przepływy finansowe (cash flow). Najpierw muszą uiścić kwotę podatku, aby później (niekiedy nawet kilkadziesiąt dni później) móc wykazać zapłaconą kwotę jako podatek do odliczenia. Jeśli powstanie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, na jej zwrot trzeba oczekiwać bardzo długo (od 25 dni nawet do 180 dni od złożenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9249

Wydanie: 9249

Spis treści
Zamów abonament