Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy za płotem działki przedsiębiorcy powstaje niechciany sklep

27 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska
Bogdan Dąbrowski radca prawny z urzędu Miasta w Poznaniu
źródło: Rzeczpospolita
Bogdan Dąbrowski radca prawny z urzędu Miasta w Poznaniu

Co trzeba zrobić, by zablokować uciążliwą inwestycję realizowaną w sąsiedztwie? Przede wszystkim należy aktywnie uczestniczyć w postępowaniu na etapie ustalania warunków zabudowy i pozwolenia na budowę

Odcięty dojazd do drogi publicznej lub brak wystarczającej ilości światła dziennego – takie mogą być skutki niektórych inwestycji. Czasami budowa realizowana w pobliżu może być nie pomyśli istniejącej na danym terenie firmy oraz naruszać przepisy. Nie oznacza to jednak, że trzeba pogodzić się z niewygodnym sąsiedztwem.

Najlepiej jest interweniować na etapie załatwiania formalności budowlanych. Wtedy bowiem ma się szansę uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych, prowadzonych przed wydaniem niezbędnych decyzji.

Na etapie warunków

Dla inwestycji realizowanej na terenach niemających miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przed wydaniem pozwolenia na budowę, niezbędne są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (z wyjątkiem inwestycji celu publicznego). Wydaje je wójt, burmistrz lub prezydent miasta na prawach powiatu. Urzędnicy  ustalają strony postępowania o wydanie tego typu decyzji na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego (kpa).

Zgodnie z art. 28 kpa, stroną w takim postępowaniu jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy dane postępowanie administracyjne albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Oznacza to, że dany przedsiębiorca (sąsiad planowanej inwestycji) będzie uczestniczył w postępowaniu, jeżeli posiada w tym interes prawny. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9319

Wydanie: 9319

Spis treści
Zamów abonament