Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma nudy, gdzie bawi się akademicka brać

23 listopada 2012 | Święta i sylwester z klasą

Na balach w zakładach pracy czy restauracjach, ale też na prywatkach spędzano sylwestra przed laty. Czasem brakowało szampana czy innego alkoholu, ale chęci do zabawy nigdy.

Janina Blikowska

Wieczór oddzielający stary i nowy rok zawsze był i wciąż jest czasem szaleństwa. Mimo wielu przeciwności i trudności nasze babcie i mamy potrafiły w ten czas zapomnieć o wszystkim i oddać się sylwestrowemu szaleństwu.

Przodownicy na imprezie

Sylwester 1952 roku. „Na radosnych zabawach witano w Polsce Nowy Rok, IV rok planu 6-letniego" – donosiło „Życie Warszawy" w pierwszym numerze z 2 stycznia 1953 r.

W relacji sprzed prawie 60 lat można przeczytać, że na placach miast i osiedli całej Polski rozbłysły różnokolorowe lampki choinek noworocznych. „W domach kultury, świetlicach zakładów pracy i świetlicach miejskich odbywały się zabawy noworoczne" – pisała gazeta.

Podkreślała, że radośnie witali Nowy Rok górnicy i hutnicy śląscy. W świetlicach i zakładowych domach kultury ustawiono choinki noworoczne ozdabiane emblematami pokoju i planu 6-letniego oraz transparenty i wykresy popularyzujące osiągnięcia produkcyjne i socjalne w minionym roku. „W noc sylwestrową odbyły się radosne zabawy z udziałem przodowników pracy i ich rodzin" – donosił dziennik. Dodawał, że zabawy takie odbywały się dla załóg kopalni Katowice, huty Baildon w Katowicach i innych.

Z relacji „Życia Warszawy" można się dowiedzieć, że na terenie całego Wybrzeża w świetlicach robotniczych i klubach na wyższych uczelniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9394

Wydanie: 9394

Spis treści

Moje Podróże

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament