Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niełatwo poświadczyć zatrudnienie

18 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer Karol Lankamer
Agata Lankamer–Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer–Prasołek
Karol Lankamer
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer
Karol Lankamer
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer

Błędnie sporządzone świadectwo pracy to nie tylko źle wypełniony druk. To przede wszystkim ryzyko utraty uprawnień lub zaniżenia ich wymiaru. Niestety obowiązujący formularz tego dokumentu nie ułatwia zadania, bo nie przewiduje wielu sytuacji, które należałoby wykazać, gdyż mogą mieć kluczowe znaczenie dla pracownika w przyszłości

Świadectwo pracy jest dla pracownika najistotniejszym dokumentem potwierdzającym jego staż pracy pod kątem m.in. prawa do emerytury. Wielu zatrudnionych przekonuje się o tym dopiero w momencie, gdy wnioskują o przyznanie tego świadczenia. Często okazuje się wówczas, że prawidłowość jego wystawienia budzi wątpliwości.

W praktyce problemy występują również przy codziennym wdrażaniu w życie postanowień rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

Wątpliwość 1

Gdzie wskazać powód rozstania w trybie natychmiastowym

Wyjaśnienia stanowiące składową załącznika rozporządzenia zawierającego wzór świadectwa pracy wskazują, że w pkt 3 lit. a tego dokumentu należy wskazać tryb rozwiązania stosunku pracy określony w art. 30 § 1 k.p. W przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, informację tę uzupełnia się, wskazując stronę stosunku pracy, która złożyła oświadczenie woli w tej sprawie.

Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko w trybie uregulowanym w art. 55 kodeksu pracy. Zatem z tej perspektywy omawiana regulacja nie budzi wątpliwości. Inaczej jest w przypadku powodów leżących po stronie pracodawcy. Może on rozwiązać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9415

Wydanie: 9415

Spis treści
Zamów abonament