Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umów należy dotrzymywać, ale można od nich odstępować

18 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Turek Jakub Ziółek
Jakub  Ziółek partner, radca prawny,  SSW Spaczyński,  Szczepaniak i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Jakub Ziółek partner, radca prawny, SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
Anna  Turek prawnik, SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Anna Turek prawnik, SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy

Odstąpienie od kontraktu pozwala na jednostronne zakończenie relacji gospodarczej. Czasami może to być jednak kosztowne dla przedsiębiorcy, bo trzeba zapłacić karę pieniężną.

Odstąpienie od umowy pozwala na zakończenie relacji kontraktowej, do której powstania konieczne było zgodne współdziałanie dwóch kontrahentów, na mocy oświadczenia kształtującego złożonego przez jednego kontrahenta. Instytucja ta ma zatem charakter wyjątkowy.

Wbrew woli drugiej strony

Nie wymaga zgodnego działania stron, lecz umożliwia jednej ze stron umowy zakończenie dwustronnego stosunku prawnego bez konieczności uzyskiwania zgody, a nawet wbrew woli drugiego kontrahenta. Uprawnienie to jest realizowane w drodze oświadczenia złożonego kontrahentowi. Jego źródłem może być umowa lub ustawa.

Wykonanie prawa odstąpienia, w zależności od tego, na którym etapie realizacji stosunku prawnego występuje, może rodzić mniej lub bardziej doniosłe konsekwencje. Sytuacja będzie oczywiście najprostsza, jeżeli do odstąpienia od umowy dojdzie na etapie, gdy jeszcze nie rozpoczęto jej wykonywania. Skomplikuje się ona, jeżeli jedna lub obie strony zaczęły już wykonywać swoje świadczenia na rzecz drugiej strony stosunku prawnego. Złożoność problemów prawnych ulegnie dalszemu skomplikowaniu w zależności od rodzaju przedmiotu świadczenia.

Konieczność rozliczeń

Przykładowo, inaczej wygląda sytuacja w przypadku odstąpienia od umowy sprzedaży samochodu, a zupełnie inaczej w przypadku odstąpienia od umowy o roboty budowlane, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9415

Wydanie: 9415

Spis treści
Zamów abonament