Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z łopatą

24 stycznia 2013 | Sport | Paweł Wilkowicz
Piotr Siemionowski: miało być złoto w Londynie, nie było żadnego medalu
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Piotr Siemionowski: miało być złoto w Londynie, nie było żadnego medalu

Nadchodzi kolejna reforma. Najwięcej rabanu będzie wokół nowego podziału pieniędzy dla związków. Ale nie to jest najważniejszą zmianą

Jedni działacze już piszą chwytające za serce listy. Inni proszą sejmową Komisję Sportu o wsparcie. Dzwonią do ministerstwa ważni ludzie, dopytując co z tą reformą. Od kiedy minister Joanna Mucha zapowiedziała w radiowej Trójce, że w tym roku podzieli dotacje dla związków inaczej niż dotychczas, a od przyszłego roku niektóre z nich nie będą dostawać ani grosza, jest nerwowe oczekiwanie.

A naprawdę gorąco zrobi się pod koniec przyszłego tygodnia, gdy padną konkretne liczby. I razem z nimi minister zdradzi hierarchię sportów: na które rząd będzie stawiać mocno, na które mniej, a które powinny sobie radzić bez budżetowych pieniędzy.

– Z tego co wiem, teraz jeszcze wszyscy dostaną dotacje. Ministerstwo wyśle tylko sygnał, na kim mu zależy. I finansowo wielu ten sygnał odczuje już teraz – mówi „Rz" Paweł Słomiński, szef Klubu Polska, grupującego najlepszych polskich sportowców, i jeden z najbliższych współpracowników minister Muchy.

Nie będziemy dokładać

Sporty mają być podzielone na grupy: od najbardziej do najmniej priorytetowych. Najwyżej będą te, które nie tylko dają Polsce medale igrzysk, ale są też ważne społecznie, bo można je uprawiać masowo. One będą miały pierwszeństwo przy rozdzielaniu dotacji na sport zawodowy, na inwestycje, programy upowszechniania. Związki uznane za marginalne pieniądze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9444

Wydanie: 9444

Spis treści
Zamów abonament