Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak reformować lubelski e-sąd

29 stycznia 2013 | Prawo | Michał Babicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Rozważając zmiany w elektronicznym postępowaniu, warto zwrócić uwagę na e-problemy, z którymi borykają się jego użytkownicy – wskazuje adwokat.

Pierwsza sprawa to cofnięcie pozwu, które nie zawsze jest możliwe. Obecnie po wprowadzeniu pisma do e-sądu, podpisaniu go oraz dokonaniu opłaty sprawa automatycznie nie jest rejestrowana przez system i nie pojawia się w zakładce „Moje sprawy". Znajdzie się tam dopiero po tym, gdy dana wpłata zostanie przyporządkowana do określonej sprawy, co z mojego doświadczenia trwa od kilku dni do około trzech tygodni.

Jest to o tyle dziwne, że przecież opłata od pozwu pobrana zostaje z rachunku bankowego od razu, a wszystkie dane wprowadzane są do formularza przelewu automatycznie przez system e-sądu. Wydaje się, że skojarzenie wpłaty z daną sprawą nie powinno stanowić problemu.

Myląca zwłoka

Wskutek powyższego w obecnie funkcjonującym systemie e-sądu przed pojawieniem się pozwu w zakładce „Moje sprawy" nie ma możliwości cofnięcia go, gdyż widnieje on jedynie jako oczekujący na opłatę w zakładce „Dokumenty do opłacenia".

Pełnomocnik może stanąć przed praktycznym problemem na przykład w sytuacji, w której klient zażąda cofnięcia powództwa przed doręczeniem pozwu stronie przeciwnej, wobec której ogłoszono upadłość już po wprowadzeniu pozwu do systemu, aby jak najszybciej odzyskać całą opłatę, bądź w sytuacji zawarcia przez klienta ugody pozasądowej, dla ważności której będzie on musiał okazać się takim oświadczeniem.

Jedyną czynnością,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9448

Wydanie: 9448

Spis treści
Zamów abonament