Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emerytury na bakier z prawem

19 marca 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
Gwarancja minimalnej emerytury dla kobiet
źródło: Rzeczpospolita
Gwarancja minimalnej emerytury dla kobiet
prof. Inetta  Jędrasik-Jankowska kierownik Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
źródło: Rzeczpospolita
prof. Inetta Jędrasik-Jankowska kierownik Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

25 lat okresów składkowych i nieskładkowych zagwarantuje kobietom najniższe świadczenie w przyszłości. Dla niektórych pań oznacza to przymus pracy jeszcze po osiągnięciu wieku emerytalnego

Niestety, brak synchronizacji podwyższania wieku emerytalnego ze stażem powoduje, że część kobiet, mimo nabycia uprawnienia do emerytury, straci prawo do ewentualnego jej podwyższenia do wysokości minimalnej, które miałyby w myśl przepisów sprzed nowelizacji.

Wyższa granica

Wysokość tzw. nowej emerytury zależy od wielkości wpłaconych składek oraz przewidywanego czasu trwania życia. Zasada jest prosta – im więcej ubezpieczony odprowadzi składek i im później przejdzie na emeryturę, tym większe świadczenie otrzyma w przyszłości.

Jeśli do dnia przejścia na emeryturę uzbiera odpowiedni staż (20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiet i 25 w przypadku mężczyzn), to otrzyma świadczenie w kwocie minimalnej, nawet jeśli jego kapitał składkowy będzie zbyt niski (choćby z powodu pracy na część etatu z pensją proporcjonalną do ustawowego minimum).

Oprócz wydłużenia wieku emerytalnego stopniowo wydłużać się będzie (do 25 lat) konieczny staż ubezpieczeniowy dla pań, który będzie im gwarantował – w razie nieuzbierania odpowiedniej ilości składek – wypłatę emerytury w kwocie minimalnej. Podwyższanie progu okresów składkowych i nieskładkowych ma się rozpocząć od 2014 r. Co dwa lata będzie rosnąć o rok. Aż do 2022 r., kiedy osiągnie swój maksymalny 25-letni wymiar.

Komentuje prof. Inetta

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9490

Wydanie: 9490

Spis treści
Zamów abonament