Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Modyfikacje na gorsze nie zadziałają automatycznie u każdego

19 marca 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Przy zmianach w zakładowym układzie zbiorowym pracy szef powinien sprawdzać, w jaki sposób wpływa to na sytuację każdego podwładnego. Musi to być ocena szczegółowa i indywidualna

Prawa i obowiązki pracownika wskazują: umowa o pracę oraz inne akty prawa, zarówno powszechnie obowiązujące, jak i te wewnątrzzakładowe.

Zasada korzystności

Ilekroć w kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy tego kodeksu oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy (uzp) i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy (art. 9 k.p.).

Ponadto ustawodawca gwarantuje, że postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Dodatkowo postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla podwładnych niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych.

Zatem indywidualną sytuację każdego pracownika należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9490

Wydanie: 9490

Spis treści
Zamów abonament