Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba negocjować warunki umowy

19 kwietnia 2013 | Służebność przesyłu | Aneta Walewska-Borsuk

Właściciel nieruchomości, na której przedsiębiorca wybudował lub zamierza wybudować urządzenia przesyłowe, może żądać ustanowienia służebności przesyłu

Istotą służebności przesyłu jest możliwość korzystania przez przedsiębiorcę (określanego przesyłowym) w oznaczonym zakresie z cudzej nieruchomości zgodnie ze specyfiką i przeznaczeniem urządzeń przesyłowych tam posadowionych.

Energia, gaz, para

Zgodnie z art. 49 § 1 kodeksu cywilnego urządzeniami przesyłowymi są urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne. Urządzenia te wchodzą w skład przedsiębiorstwa przedsiębiorcy przesyłowego i tym samym nie stanowią części składowej nieruchomości, odstępując od zasady superficies solo cedit (łac. to co jest na powierzchni przypada gruntowi).

W orzecznictwie za urządzenia przesyłowe zostały uznane m.in.: urządzenia służące do doprowadzania programów RTV, studnie, budynek wraz z instalacją energetyczną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9516

Spis treści
Zamów abonament