Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odroczenie terminu płatności wpływa na stosowanie ulgi na złe długi

05 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Michał Wilk

Uprawnienia | Późniejsza zapłata zaległych faktur niweluje niekorzystne dla dłużnika skutki związane z koniecznością korekty VAT naliczonego. Trzeba jednak pamiętać o zawarciu w odpowiednim czasie stosownego porozumienia.

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się regulacje w zakresie stosowania tzw. ulgi na złe długi. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 89b ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest zobligowany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury. Korektę należy zrobić w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności. Powstaje w związku z tym wątpliwość, jak na konieczność korekty podatku naliczonego wpłynie odroczenie terminu płatności dokonane w ramach zgodnej woli stron.

Niezależnie od działań wierzyciela

Do końca ub.r. konieczność korekty podatku naliczonego dotyczyła wyłącznie sytuacji, w której upłynęło 180 dni od określonego terminu płatności, a jednocześnie nabywca otrzymał zawiadomienie o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi przez dostawcę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9553

Wydanie: 9553

Spis treści
Zamów abonament