Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na skróty od Goethego do SS

05 czerwca 2013 | Świat | Jędrzej Bielecki
Kanclerz Angela Merkel w miniony czwartek oglądała obraz George’a Grosza z 1916 roku „Gotowy do aktywnej służby” w największym muzeum Francji.
źródło: AFP
Kanclerz Angela Merkel w miniony czwartek oglądała obraz George’a Grosza z 1916 roku „Gotowy do aktywnej służby” w największym muzeum Francji.

Nazizm jako finał rozwoju niemieckiej kultury – tak można odczytać wystawę w Luwrze. Niemcy protestują.

Ekspozycja „O Niemczech, 1800–1939, od Friedricha do Beckmanna" miała być zwieńczeniem obchodów 50. rocznicy zawarcia traktatu elizejskiego, dokumentu, który stał się podstawą powojennego pojednania obu krajów. Właśnie dlatego patronat nad wystawą w najbardziej odwiedzanym muzeum świata (9,7 mln osób w ub. roku) objął prezydent Hollande i kanclerz Merkel. Ale efekt okazał się odwrotny. Bo jak twierdzą czołowe niemieckie media, w tym tygodnik „Die Zeit" i dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), wystawa pokazała, że Francuzi wciąż uważają swoich wschodnich sąsiadów za prostaków, których chore wyobrażenie o narodzie, woli i przemocy musiało doprowadzić do Holokaustu.

Zbiór przeszło 200 obrazów rozpoczyna się od romantyzmu. To czas, kiedy podzielone na 39 państewek Niemcy szukają tego, co Goethe nazwał „Kultur", wspólnych odnośników cywilizacyjnych. Będą nimi odwołania do idealizowanego średniowiecza i dzikiej przyrody. „Wjazd Rudolfa Habsburga do Bazylei" pokazuje uładzony świat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9553

Wydanie: 9553

Spis treści
Zamów abonament