Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy uciekają przed ZUS

05 czerwca 2013 | Kraj | Bartosz Marczuk
W I kwartale tego roku zniknęło blisko  350 tys. miejsc pracy. Pod koniec ubiegłego roku pracowało ponad 15,6 mln osób,  w pierwszych miesiącach tego roku 15,3 mln. Od rekordowego pod względem liczby pracujących III kwartału 2012 r. zniknęło blisko 450 tys. miejsc pracy.  Nic dziwnego, że firmy w tej sytuacji poszukują oszczędności, mogą też odważniej sugerować pracownikom przejście z etatu na zlecenie czy samozatrudnienie.
źródło: Rzeczpospolita
W I kwartale tego roku zniknęło blisko 350 tys. miejsc pracy. Pod koniec ubiegłego roku pracowało ponad 15,6 mln osób, w pierwszych miesiącach tego roku 15,3 mln. Od rekordowego pod względem liczby pracujących III kwartału 2012 r. zniknęło blisko 450 tys. miejsc pracy. Nic dziwnego, że firmy w tej sytuacji poszukują oszczędności, mogą też odważniej sugerować pracownikom przejście z etatu na zlecenie czy samozatrudnienie.

Elastyczne zatrudnienie 
to reakcja przedsiębiorców 
na dekoniunkturę 
i wciąż rosnące koszty.

Niemal co trzecia osoba zatrudniona w małej i średniej firmie otrzymała w ciągu ostatnich dwóch lat propozycję przejścia z etatu na inną formę zatrudnienia, tj. umowę-zlecenie, o dzieło, samozatrudnienie – wynika z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zrealizowanego na zlecenie „Rzeczpospolitej". Co więcej, 8,5 proc. firm złożyło taką ofertę ponad 50 proc. zatrudnionych przez siebie osób.

Z drugiej strony z badań wynika, że w 40 proc. przedsiębiorstw w ogóle nie ma jeszcze umów cywilnoprawnych – wszyscy pracują na etatach. Co więcej, 30 proc. pracodawców zaproponowało pracownikom w ciągu ostatnich dwóch lat przejście z kontraktu czasowego na umowę na czas nieokreślony.

Wciąż dominuje etat

Także najnowsze dane GUS opisujące sytuację na rynku w I kwartale tego roku dowodzą, że wciąż dominującą formą zatrudnienia jest stały etat. Z 15,29 mln pracujących osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9553

Wydanie: 9553

Spis treści
Zamów abonament