Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyczyny i skutki likwidacji spółki jawnej

04 lipca 2013 | Dobra Firma

Jeśli wspólnicy kończą działalność, to prokurent odchodzi

Zaistnienie którejkolwiek z przyczyn rozwiązania spółki jawnej, których katalog zawiera art. 58 kodeksu spółek handlowych, pociąga za sobą obowiązek zgłoszenia otwarcia likwidacji – chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki, np. sprzedaż przedsiębiorstwa >patrz ramki.

Otwarcie likwidacji powoduje również automatyczne wygaśnięcie prokury. Wynika to z art. 79 § 1 k.s.h. Dzieje się tak z mocy samego prawa. Przy czym wygaśnięcie nie następuje w momencie zgłoszenia otwarcia likwidacji sp.j. do rejestru, gdyż sam wpis ma wyłącznie znaczenie deklaratoryjne.

Przykład 1

Pani Marcela była prokurentem w X sp.j. Wspólnicy. Jej wspólnicy, czyli pani Julita i pan Sylwester, jednogłośnie podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki i powołaniu likwidatora. Z datą powzięcia tej uchwały pani Marcela przestała być zatem prokurentem.

W okresie likwidacji, czyli od jej otwarcia do wykreślenia spółki z KRS, nie może być ustanowiona prokura (art. 79 § 2 k.s.h.) . Należy podkreślić, iż przepis art. 79 k.s.h. ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Niedopuszczalna jest zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9578

Wydanie: 9578

Spis treści
Zamów abonament