Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plusy i minusy centralizacji rozliczeń VAT w samorządach

04 lipca 2013 | Prawo | 
Marcin Urban Krzysztof Sachs
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Ostatnia uchwała NSA zmienia diametralnie praktykę rozliczeń jednostek samorządu terytorialnego 
w zakresie VAT. Warto przeanalizować jej skutki 
– piszą eksperci.

Poszerzony skład NSA podjął 24 czerwca br. jedną z najbardziej wyczekiwanych przez samorządy, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych, uchwał podatkowych (sygn. I FPS 1/13). Sąd rozstrzygnął mianowicie, że jednostki budżetowe tworzone przez samorząd terytorialny (j.s.t.) nie prowadzą samodzielnie działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie są odrębnymi podatnikami VAT. W konsekwencji, miasto lub gmina, niezależnie od liczby utworzonych jednostek, powinny być traktowane jako jeden podatnik, składający jedną deklarację VAT. Orzeczenie to, wydane w wyniku wniosku interpretacyjnego złożonego przez miasto Wrocław, zmienia diametralnie praktykę rozliczeń j.s.t. w zakresie VAT. Natychmiast po podjęciu uchwały pojawiło się szereg komentarzy, w tym niektóre skrajne, wskazujące, że nie ma ona dla samorządów żadnych pozytywnych skutków, natomiast stwarza im mnóstwo ogromnych trudności. Czy rzeczywiście tak jest? Spróbujmy przeanalizować wszystkie najważniejsze skutki podjętej uchwały, żeby zrozumieć motywację Wrocławia do centralizacji VAT.

W ostatnich kilku latach, dzięki gigantycznym środkom z funduszy unijnych, polskie samorządy przeżyły rewolucję infrastrukturalną. Ogromne wydatki inwestycyjne powodowały również ogromne kwoty podatku VAT naliczonego w dokonywanych wydatkach inwestycyjnych. Samorządy, pomimo tego, że były zarejestrowane jako podatnicy VAT od lat 90., przez lata nie odzyskiwały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9578

Wydanie: 9578

Spis treści
Zamów abonament