Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papież zaczął rewolucję

23 lipca 2013 | Publicystyka, Opinie | Jędrzej Bielecki
George Weigel
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa
George Weigel
Nie było „świętego przymierza” między Janem Pawłem II a Ronaldem Reaganem – twierdzi biograf papieża
źródło: AFP
Nie było „świętego przymierza” między Janem Pawłem II a Ronaldem Reaganem – twierdzi biograf papieża
Uważam Rze Historia Nr (7) 16 lipiec 2013
źródło: Rzeczpospolita
Uważam Rze Historia Nr (7) 16 lipiec 2013

Początek końca europejskiego komunizmu nastąpił 2 czerwca 1979 roku, kiedy Jan Paweł II wyszedł z samolotu na lotnisku w Warszawie – podkreśla amerykański pisarz i teolog w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.

Rz: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!" – pamiętne słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na warszawskim placu Zwycięstwa nie były adresowane tylko do Polaków, ale do wszystkich narodów sowieckiego imperium. Jak szybko Kreml zorientował się, że ziemia, o której mówi papież, to także Rosja?

Niemal natychmiast. Zawsze uważałem za niezwykłe, że tymi, którzy najszybciej zrozumieli, iż wybór papieża Polaka potencjalnie zmieni kierunek historii świata, byli dwaj Rosjanie. Pierwszy to Aleksander Sołżenicyn, który od razu powiedział swojej rodzinie, że wybór Wojtyły to najważniejsze wydarzenie od wybuchu pierwszej wojny światowej – coś, co „zmieni wszystko". A drugi to Jurij Andropow, ówczesny szef KGB. Dokumenty, które zostały odtajnione, pokazują, że w ciągu kilku tygodni od wyboru Wojtyły Andropow polecił opracować raport o jego potencjalnym wpływie na sytuację zarówno w krajach satelickich ZSRS, jak i na sam Związek Sowiecki. A to sugeruje, że Andropow orientował się w sympatii, jaką nowy papież żywił zarówno względem Litwy, jak i Ukrainy. Od razu zaczęto też wprowadzać program mający ograniczyć wpływ Jana Pawła II na sytuację międzynarodową. Chodziło o to, aby przedstawić w zachodniej prasie Wojtyłę jako niebezpiecznego ekstremistę, zagrożenie dla światowego pokoju.

Czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9594

Wydanie: 9594

Spis treści
Zamów abonament