Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przecinek może zmienić sens wypowiedzi

07 stycznia 2014 | Administracja

Rozmowa | 
Radosław Pawelec, wykładowca Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW

Rz: Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przecinek może całkowicie zmienić sens zdania, a nawet wypaczyć np. decyzję administracyjną. Jak to jest z tym przecinkiem?

Radosław Pawelec: Przecinek jest znakiem znaczeniotwórczym, czyli może rzeczywiście zmienić sens wypowiedzi. Najbardziej znanym przypadkiem tego rodzaju jest historyjka, jak kurier carski wiózł skazańca, a razem z nim depeszę o treści: Powiesić nie można ułaskawić. Zależnie od tego, gdzie postawimy przecinek, historia tego skazańca zmienia się zasadniczo (Powiesić, nie można ułaskawić – Powiesić nie można, ułaskawić).

Oczywiście nie wszystkie przecinki mają aż takie znaczenie. Bardzo często służą segmentacji tekstu, tzn. oddzielają kolejne jego części, co znacznie ułatwia percepcję. W języku urzędowym i prawnym teksty się najczęściej segmentuje właśnie przecinkami. Mała znajomość tego ich użycia sprawia, że  często robi się to źle. Nasza interpunkcja obecnie, zwłaszcza jeśli chodzi o użycie przecinka, jest tzw. interpunkcją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9731

Wydanie: 9731

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament