Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oświeceni nie biorą jeńców

28 lipca 2014 | Publicystyka, Opinie | Ryszard Legutko
Młodzi Francuzi czasem jeszcze protestują  przeciwko aborcji. Na zdjęciu demonstracja w Paryżu
źródło: AFP
Młodzi Francuzi czasem jeszcze protestują przeciwko aborcji. Na zdjęciu demonstracja w Paryżu
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa

Od dopuszczalności aborcji 
w trudnych sytuacjach biologicznych przeszliśmy do aborcji ze względów społecznych. Z okoliczności krańcowej stała się ona prawem człowieka, 
a z rzeczy moralnie wątpliwej pozytywnym elementem pedagogiki społecznej – pisze filozof.

Tak zwana sprawa profesora Chazana dobrze oddaje stan moralny współczesnej Europy. Od pewnego czasu przedmiotem szczególnego ataku stało się sumienie ludzkie, a właściwie zabezpieczenia chroniące je przed gwałtem. Można to uznać za znak czasu, że Europa liberalna, która od reformacji wprowadziła sumienie na swoje sztandary, teraz skoncentrowała wysiłki na jego wyrugowaniu.

Europejska Karta Praw Podstawowych pisze oczywiście o wolności sumienia, ale ceduje jego obronę i zakres na prawodawstwo narodowe. Taki zapis jest właściwie korzystny, bo można sobie wyobrazić, że gdyby atak na sumienie uzyskał sankcję ogólnoeuropejską – a przy obecnym nastawieniu uzyskałby ją z całą pewnością – to sytuacja byłaby jeszcze bardziej mroczna. Problem polega jednak na tym, że duża część państw narodowych, pod władzą lewicy lub skapitulowanej prawicy, prowadzi sama z siebie i bez unijnej inspiracji walkę z sumieniem. Z dużych krajów za wyjątki można uznać Niemcy i Włochy. Reszta już dawno wyzbyła się wszelkich skrupułów.

Won z zawodu

Holandia, która jest w awangardzie niszczenia elementarnego ładu moralnego i która, jak pamiętamy, wprowadziła eutanazję, chroni sumienie w sposób, który zapewne polskie armie gwałcicieli sumienia uznają za modelowy. Otóż lekarz może odmówić wykonania eutanazji, ale musi wskazać lekarza, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9900

Wydanie: 9900

Spis treści
Zamów abonament