Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Spółka uiści VAT od dywidendy rzeczowej

05 sierpnia 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch

ŚWIADCZENIA | Gdy wspólnicy otrzymują towary handlowe z tytułu ich udziału w zysku firmy, podstawą opodatkowania wjest cena nabycia tych przedmiotów określona w momencie dostawy.

  • W maju br. zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o wypłaceniu zysku w formie dywidendy rzeczowej (w postaci towarów handlowych). Czy od towarów handlowych, które zostaną przekazane wspólnikom spółki w ramach należnej im dywidendy, trzeba będzie naliczyć VAT? – pyta czytelniczka.

Przekazanie dywidendy niepieniężnej wspólnikom już od dawna wywołuje wątpliwości interpretacyjne. Sprowadzają się one do ustalenia, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej jest dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy jest to czynność pozostająca poza zakresem VAT.

Nieodpłatne przekazanie

Dla spółki wypłacającej dywidendę rzeczową jest to świadczenie nieodpłatne, ponieważ przekazując towary handlowe swoim wspólnikom, nie otrzymuje ona żadnego świadczenia wzajemnego. Kwestię opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów m.in. na rzecz wspólników reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że za dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu VAT, uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9907

Wydanie: 9907

Spis treści
Zamów abonament