Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emeryt niekoniecznie pierwszy w kolejce do zwolnienia

18 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Osiągnięcie wieku związanego 
ze schyłkiem kariery zawodowej 
nie może być samoistnym powodem wypowiedzenia umowy o pracę.

Tomasz Poznański

Świadczenia z ZUS są z zasady dużo niższe od wynagrodzenia za pracę. Dlatego coraz więcej osób, mimo uzyskania wieku uprawniającego do otrzymania emerytury, nadal pracuje, aby utrzymać dotychczasowy poziom życia. Niekiedy decyzję o przejściu na emeryturę wymusza szef, który wręcza takiej osobie oświadczenie o rozwiązaniu angażu. W takiej sytuacji pracownik ma szanse wygrać w sądzie. Rozstania z „emerytem" nie wolno bowiem uzasadnić wyłącznie możliwością uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Inne argumenty

Zgodnie z art. 45 § 1 k.p. w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wymówienia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu etatowca do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. To na pracodawcy spoczywa ciężar udowodnienia, że rozstanie jest uzasadnione. W konsekwencji przy zwolnieniu podwładnego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9917

Wydanie: 9917

Spis treści
Zamów abonament