Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowe regulacje są mało przejrzyste

17 września 2014 | Prawo i praktyka | Krzysztof
 Wiśniewski

Przepisy bardzo oszczędnie wypowiadają się na temat ujmowania przychodów 
i kosztów z transakcji sekurytyzacyjnych. To jeden 
z powodów, dla których firmy 
z dużą ostrożnością podchodzą do tego rozwiązania.

W ustawie o CIT próżno szukać szczegółowych regulacji poświęconych sekurytyzacji. Przedsiębiorcy zdani na swobodę interpretacyjną organów podatkowych napotykają w tej materii na liczne trudności.

Problemem o znaczeniu ogólnosystemowym, jaki pojawia się na samym początku tworzenia programów sekurytyzacyjnych, jest niemożność potraktowania skonstruowanego na podstawie określonych kryteriów portfela aktywów jako przedmiotu czynności prawnych w ujęciu ogólnym. Mimo że aktywa podlegające sekurytyzacji składają się w zasadzie z jednorodnych elementów składowych, to zbyciu podlega nie portfel wierzytelności, lecz każdy ze składników oddzielnie. Konieczne jest tym samym odrębne określenie skutków podatkowych dla każdej wierzytelności (tak WSA w Bydgoszczy w wyroku z 11 marca 2003 r.). W każdym przypadku rozstrzygnięcia wymagać będzie zarówno kwestia przychodowa tej transakcji, jak i koszty związane z jej realizacją.

Czy pomogą bankowe zasady

Przy określaniu skutków podatkowych sekurytyzacji można się posługiwać istniejącymi w ustawie o CIT regulacjami właściwymi dla banków, jednak tylko do pewnego stopnia. Uzasadnienia dla kwalifikacji tej transakcji należy upatrywać raczej w systemowych zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym, a w szczególności w definicji ustawowej przychodu i kosztu jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9943

Wydanie: 9943

Spis treści
Zamów abonament