Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Subiektywne poczucie krzywdy nie jest podstawą roszczeń

17 września 2014 | Dobra Firma

TRYB | Osoba, która rozwiązała umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków, nie otrzyma odszkodowania, jeśli podała nieprawdziwą lub nieuzasadniającą tego kroku przyczynę odejścia.

Ryszard Sadlik

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia swych podstawowych obowiązków. Podwładnemu przysługuje wtedy odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni (art. 55 § 11 k.p.).

Prawo do tej rekompensaty zależy od stwierdzenia, że rozwiązanie umowy o pracę było uzasadnione. Jedną z jej przesłanek jest to, że szef dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, gdy zaś tego „dopuszczenia się" nie ma, a więc gdy fakt podany przez pracownika nie istniał, roszczenie o odszkodowanie nie powstaje i pracodawca nie musi go wypłacać. Pracownik otrzyma je tylko wtedy, gdy wskazane przez niego podstawy rozstania faktycznie miały miejsce. Tak wskazał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9943

Wydanie: 9943

Spis treści
Zamów abonament