Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy powództwo o odszkodowanie na rzecz osoby trzeciej

17 września 2014 | Prawo i praktyka | Dorota 
Michałowska

Wierzyciel zawierający umowę przewidującą świadczenie dla innego podmiotu może skutecznie żądać od dłużnika, aby spełnił 
je wobec uprawnionego.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 kwietnia 2014 r. (IV CSK 309/13).

Powód kupił samochód osobowy. Część zapłaconej ceny pochodziła z kredytu bankowego. W ramach zabezpieczenia spłaty powód przeniósł na bank 49/100 części w prawie własności auta, złożył oświadczenie o dokonaniu na bank cesji praw do odszkodowania w przypadku szkody. Powód zawarł z ubezpieczycielem (pozwanym) umowę ubezpieczenia autocasco. Auto skradziono, a powód zgłosił do pozwanego roszczenie odszkodowawcze. Pozwany odmówił wypłaty odszkodowania, wskazując, że do kradzieży doszło w innych okolicznościach niż podane w zgłoszeniu szkody. Powód wystąpił do sądu sądową i wniósł o odszkodowanie dla banku.

Sąd okręgowy oddalił powództwo, bo uznał, że powodowi nie przysługuje legitymacja czynna do dochodzenia roszczenia, ponieważ wierzytelność z tego tytułu była przedmiotem cesji na rzecz banku i tylko on może wystąpić z roszczeniem.

Sąd apelacyjny stwierdził, że powodem oddalenia powództwa nie może być brak legitymacji powoda. Trudno uznać, że uprawniony jest bank, skoro nie doszło jeszcze do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9943

Wydanie: 9943

Spis treści
Zamów abonament