Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne przypadki oddawania wolnego za 1 listopada

03 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

UROCZYSTOŚĆ | Gdy firma stosuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, który niebawem ma się rozpocząć, może wyznaczyć dzień bez pracy za tegoroczny Dzień Zmarłych nawet 30 października 2015 r. 
Nie ma przeciwwskazań, aby termin wolnego za świąteczny dzień przypadał przed świętem, 
ale może to skomplikować rozliczenie czasu pracy, gdyby doszło do rozwiązania umowy.

Łukasz Prasołek

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Tak stanowi art. 130 § 2 k.p. Co więcej, podwyższa ono pulę dni wolnych, z których pracownik musi skorzystać w okresie rozliczeniowym. Niezależnie od stosowanego systemu i rozkładu czasu pracy podwładny ma bowiem prawo do liczby dni wolnych do pracy równej sumie niedziel, świąt i dni wolnych, wynikających z planowania pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, występujących w okresie rozliczeniowym.

Kiedy komplikacje

Przypadki, gdy święto wypada w zwykłym dniu pracy, nie przysparzają komplikacji. W takich okolicznościach większość zakładów pracujących w dni powszednie udziela załodze wolnego w tym terminie. Problem pojawia się natomiast, gdy święto przypada na dzień wolny w związku z planowaniem zadań w przeciętnie pięciodniowych tygodniach. Jeśli pokrywa się ono z popularną wolną sobotą, jedynym sposobem wywiązania się z tych wymogów jest udzielenie etatowcowi innego dnia wolnego w okresie rozliczeniowym. Sprawy nie rozwiąże oddanie mu ośmiu godzin, np. zwalniając go osiem razy o godzinę wcześniej z pracy. Takie działanie co prawca wyrówna wymiar przypadający do przepracowania w skali okresu rozliczeniowego, pozwalając uniknąć powstania nadgodzin średniotygodniowych. Może jednak skutkować naruszeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9982

Wydanie: 9982

Spis treści
Zamów abonament