Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz bardziej skromny arsenał RPP

03 listopada 2014 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Malgorzata Pstrągowska
źródło: Fotorzepa

Maleje oddziaływanie krajowej polityki pieniężnej na wzrost gospodarczy i inflację poprzez tzw. kanał kursowy – wskazuje ekonomista.

Jakub Borowski

Podjęta przez Radę Polityki Pieniężnej w październiku decyzja o obniżeniu głównej stopy procentowej do rekordowo niskiego poziomu (2 proc.) sprawiła, że powróciły pytania o skuteczność obniżek stóp jako narzędzia pobudzania wzrostu gospodarczego i walki z uporczywie niską inflacją, która w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej najprawdopodobniej ukształtuje się znacząco poniżej celu inflacyjnego RPP (2,5 proc.).

W dyskusji tej zabrali głos niektórzy członkowie Rady, którzy kwestionują skuteczność takiej polityki i akcentują obawy związane ze spadkiem stóp do poziomu zbliżonego do zera. Argumentują oni, że spadek ten oznaczałby zakończenie tzw. konwencjonalnej polityki pieniężnej, a polityka niekonwencjonalna (np. skup obligacji rządowych przez bank centralny) może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zostawiając na boku dyskusję nt. zalet i wad niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, warto przyjrzeć się bliżej jednej z głównych przyczyn historycznie niskiego poziomu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9982

Wydanie: 9982

Spis treści
Zamów abonament