Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed etatem trzy miesiące praktyki

25 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
źródło: MP
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

DOŚWIADCZENIE | Umiejętności młodych osób zwykle są zbyt małe, żeby byli atrakcyjnymi kandydatami do zatrudnienia. 
W ich interesie jest więc wzbogacanie swoich kwalifikacji. Niektórzy mogą odbyć odpłatny staż po skierowaniu z urzędu pracy, a inni praktyki studenckie. Natomiast kończący szkoły i uczelnie mogą skorzystać z praktyk absolwenckich.

Mały przedsiębiorca

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – zakład naprawy sprzętu AGD. Nie zatrudniam żadnego pracownika. Czy w takich warunkach dopuszczalne jest przyjęcie osoby na praktyki?

Tak.

Nie ma żadnych ograniczeń w określeniu kręgu podmiotów, które mogą przyjąć absolwentów do odbycia praktyk. Nie ma więc przeszkód, aby przebiegała ona u osoby fizycznej. Praktykant może też zgłosić się do dowolnej spółki, spółdzielni czy jednostki organizacyjnej bez osobowości prawnej.

Co więcej, podmiot przyjmujący na praktykę nie musi w ogóle legitymować się statusem pracodawcy i zatrudniać pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który nie jest dla nikogo pracodawcą, może przyjąć absolwenta na praktykę. Dopuszcza to art. 2 ust. 1 ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052, dalej: ustawa).

Po zakończeniu praktyki absolwenckiej na żądanie praktykanta podmiot, u którego praktykę odbywał, musi wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie praktyki, które będzie mógł przedstawić pracodawcom, starając się o pracę (art. 7 ustawy).

Granicą 30 lat

W listopadzie 2014 r. do pracodawcy trafiło podanie od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10000

Wydanie: 10000

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament