Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uniwersalny model polskości

05 grudnia 2014 | Publicystyka, Opinie | Grzegorz Schetyna

Koncepcja polityczna „Kultury" paryskiej, w tym budowy stosunków 
z niepodległymi sąsiadami na Wschodzie, była idealistyczna, 
ale nie utopijna – powiedział minister spraw zagranicznych 
w przemówieniu wygłoszonym podczas gali wręczenia Nagrody Giedroycia.

Szanowni Państwo,

Zacznę od refleksji osobistej. Pod koniec lat 80. pisałem pracę magisterską na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wybrałem temat – Kwestia żydowska w myśli środowiska młodych konserwatystów przed II wojną światową. Jednym z jego filarów była redakcja pisma „Bunt Młodych", które Jerzy Giedroyc stworzył i kierował nim przed II wojną światową. Wiedziałem, że nie sposób cokolwiek napisać na ten temat bez bezpośredniej rozmowy z redaktorem Giedroyciem. Po długich staraniach udało mi się umówić z nim na spotkanie podczas pobytu w Paryżu. Pod koniec trwania PRL nie było to łatwe, ale było to już możliwe. Pamiętam drżenie nóg, z którym szedłem ze stacji kolejki podmiejskiej na avenue de Poissy 91 w Maisons-Laffitte, gdzie mieściła się „Kultura" paryska. Nigdy nie zapomnę otwarcia furtki i drzwi do domu, który otaczała legenda.

Polską politykę wschodnią chciałbym zdefiniować jako realistyczną

Przyjął mnie człowiek dojrzały, ale w znakomitej formie. Siedzieliśmy na zimowej werandzie, Redaktor palił papierosa za papierosem, mrużył oczy, usiłując sobie przypomnieć sprawy i osoby, o które pytam. – O tym najlepiej wiedziałby X – rzucał co jakiś czas Giedroyc. Nieśmiało zwróciłem uwagę, że większość osób, które wymienia, już nie żyje. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10009

Wydanie: 10009

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament