Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd uznał argumenty branży turystycznej

23 lutego 2015 | Podatki | Justyna Zając-Wysocka

Organy uznają, że jeśli biuro podróży otrzyma zaliczkę, gdy kwota marży nie jest jeszcze znana, to należy ją określić podczas wstępnej kalkulacji ceny. Zdaniem WSA w Krakowie oznacza to złamanie zakazu szacowania podstawy opodatkowania.

25 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał precedensowy wyrok (I Sa/Kr 1472/14) w sprawie powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy zaliczkach w turystyce. Po dwukrotnym odroczeniu ogłoszenia wyroku, sąd ostatecznie uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację indywidualną wydaną przez Izbę Skarbową w Katowicach.

Nie ma już szczególnych regulacji

Sprawa dotyczyła wyjątkowo problematycznej kwestii powstania obowiązku podatkowego według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje zaliczkę na poczet wykonania usługi turystycznej. Do końca 2013 roku przepisy ustawy o VAT zawierały normy szczególne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia takich usług, co odnosiło się również do zaliczek otrzymywanych na poczet świadczenia tych usług. Od 1 stycznia 2014 r. brak jest w polskim porządku prawnym przepisów szczególnych i związane z tym stanowisko organów podatkowych powoduje poważne problemy dotyczące prawidłowego rozliczania podatku przez podmioty, które zobowiązane są opodatkować świadczone przez siebie usługi turystyczne na podstawie szczególnej procedury marży, przewidzianej w art. 119 ustawy o VAT >patrz ramka.

Po zmianach w przepisach w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10073

Wydanie: 10073

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament