Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radni za błędy odpowiadają zbiorowo

24 lutego 2015 | Administracja | Michał Cyrankiewicz

Pojedynczego radnego nie można odwołać, nawet jeśli został wybrany w wyborach większościowych 
i w jednomandatowym okręgu. Ale można odwołać całą radę, przeprowadzając referendum.

Zasady organizowania lokalnego referendum określa ustawa z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym. Mieszkańcy jako członkowie wspólnoty samorządowej mogą wyrazić w nim – w drodze głosowania – swoją wolę m.in. w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki (np. rady gminy, rady powiatu), a w przypadku gminy także odwołania organów wykonawczych: wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Najpierw wniosek i podpisy

Wniosek w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji może zostać zgłoszony tylko i wyłącznie przez jej mieszkańców. Musi go poprzeć co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania, składając na wniosku swoje podpisy.

– Wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego bada komisarz wyborczy. Powinien on w szczególności zwrócić uwagę na materię, która będzie przedmiotem referendum, z punktu widzenia jej zgodności z art. 170 Konstytucji RP i przepisami ustawy o referendum lokalnym – tłumaczy Anna Wierzbica, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządowego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zgodnie z art. 170 Konstytucji RP członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10074

Wydanie: 10074

Spis treści
Zamów abonament