Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarobki nie niższe, niż przewiduje ustawa

24 lutego 2015 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Pracownikowi nie wolno w umowie ustalić pensji mniejszej od stawki minimalnego wynagrodzenia. Zamiast jednak zmieniać co roku jego wysokość, można je określić przez odwołanie do aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów.

Pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie. Ponieważ każdego roku ta kwota jest podwyższana, czy konieczne są coroczne aneksy do umowy o pracę, czy wystarczy samo wyrównanie? – pyta czytelnik.

Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm., dalej: ustawa) gwarantuje zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie w każdym miesiącu nie niższe od minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą. Wysokość minimalnej płacy ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, w drodze obwieszczenia prezesa Rady Ministrów (art. 2 ust. 4 ustawy), albo ustala je Rada Ministrów w rozporządzeniu (art. 2 ust. 5 ustawy). W tym roku wynosi ono 1750 zł.

Elementy składowe

Do ustalenia poziomu wynagrodzenia pracownika przyjmuje się wypłacane w miesiącu przysługujące pracownikowi składniki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10074

Wydanie: 10074

Spis treści
Zamów abonament