Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto odpowie za wypadek na budowie

06 marca 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek

Osoba odpowiedzialna za BHP, która nie wypełnia swoich obowiązków w tym zakresie i naraża pracowników m.in. na utratę życia, popełnia przestępstwo. Grożą za nie nawet trzy lata więzienia oraz utrata pracy na dziesięć lat.

Raporty tworzone przez Główny Urząd Statystyczny i Państwową Inspekcję Pracy pokazują, że jedną z grup zawodowych najczęściej narażonych na wypadek w pracy są budowlańcy. To skutek m.in. tego, że wszystkie roboty budowlane są uznawane za prace szczególnie niebezpieczne. Potwierdzają to również przepisy – m.in. rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Taki sam charakter mają prace rozbiórkowe, remontowe i montażowe.

Firmy działające w branży budowlanej, właściciele tych firm, inwestorzy oraz kierownicy robót budowlanych powinni pamiętać o tym, że przestrzeganie przepisów BHP na budowie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pracowników, ale także może uchronić od surowej odpowiedzialności karnej. Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 kodeksu karnego osoba, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i higienę pracy i nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku, narażając przez to pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Karalne jest także nieumyślne popełnienie tego przestępstwa. W takiej sytuacji sprawca może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast karze nie podlega osoba, która dobrowolnie uchyliła grożące niebezpieczeństwo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10083

Wydanie: 10083

Spis treści
Zamów abonament