Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darowanemu leo zagląda się w lufę

06 marca 2015 | Publicystyka, Opinie | Marek Sarjusz-Wolski
Leopard to świetny czołg dla polskiej armii – uważa autor
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Fotorzepa
Leopard to świetny czołg dla polskiej armii – uważa autor
Marek Sarjusz-Wolski
źródło: materiały prasowe
Marek Sarjusz-Wolski

Miały być ogromne oszczędności i transfer technologii. Tymczasem Szwedzi, Hiszpanie 
i Kanadyjczycy już dawno swoje leopardy unowocześnili 
– pisze publicysta.

Były wiceminister obrony narodowej Andrzej Karkoszka poinformował 13 stycznia 2014 roku czytelników „Rzeczpospolitej", że w ciągu minionych 25 lat „Polska utraciła znaczną część potencjału przemysłu obronnego i ograniczyła suwerenność w zakresie dostaw zaawansowanego uzbrojenia". Trudno się z tym nie zgodzić. Czy kraj mający lotnictwo bojowe, które może być zdalnie „wyłączone" przez dalekiego producenta, można uznać za militarnie suwerenny?

W tekście czytamy też: „Istnieje rozbudowany system nabywania broni, opatrzony przepisami, kontrolowany przez wywiad, NIK, parlament itd. Mimo to często decyzje zakupowe zaskakują. Nie dowiadujemy się, kto ponosi winę za przedłużone procesy zakupowe, za przetargi przerwane nagle, po jakoby przemyślanych decyzjach o ich rozpoczęciu, za wydatki na ekwipunek, który okazuje się chybioną inwestycją, za dostawę drogiego sprzętu, dokonaną bez zobowiązań kompensacyjnych dostawcy, za przygotowanie wymagań technicznych, które określone są dla wyimaginowanych, a nie istniejących w rzeczywistości systemów broni".

Powyższy fragment artykułu Andrzeja Karkoszki jest miażdżącym oskarżeniem. Mijają tygodnie, i co? I nic! Bo wśród ludzi wydających nasze pieniądze na militaria dominuje stare żołnierskie porzekadło: „Spokojnie jak na wojnie". Wszak wiemy, że nikt nas nie rozliczy. System jest bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10083

Wydanie: 10083

Spis treści
Zamów abonament