Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teologia wyzwolenia w praktyce

06 marca 2015 | Publicystyka, Opinie | Stanisław Obirek
Stanisław Obirek
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Stanisław Obirek

Większość obserwatorów życia Kościoła widzi zmiany 
na lepsze. Kardynał Walter Kasper zapytany, czy Franciszek jest liberałem, odpowiedział: Ależ skąd, ten papież 
jest radykałem! – pisze były jezuita.

Od pewnego czasu pojawiają się w polskich mediach głosy, że dzisiejszemu Kościołowi katolickiemu grozi kolejna schizma. W sposób najbardziej wyrazisty tezę tę sformułował na łamach dodatku do „Rzeczpospolitej" „Plus Minus" redaktor Dominik Zdort. W tekście „Schizma zacznie się w Polsce?" postawił on tezę, że to właśnie katolicyzm polski zbliża się najbardziej do zerwania jedności z papieżem Franciszkiem. Moim zdaniem to teza całkowicie chybiona, przede wszystkim ze względów historycznych.

Zdyscyplinowani hierarchowie

Warto przypomnieć niektóre schizmy, które trapiły katolicyzm rzymski w przeszłości, by zdać sobie sprawę, że w Polsce na początku XXI wieku żadnych warunków sprzyjających zerwaniu łączności z Rzymem nie ma.

Otóż największa ze znanych schizm miała miejsce w 1054 roku, kiedy to drogi chrześcijaństwa wschodniego (dziś znanego jako prawosławie) i zachodniego rozeszły się na okres blisko tysiąca lat. Jej źródło było natury przede wszystkim kulturowej – brak znajomości języka greckiego przez łacinników prowadził do coraz większych nieporozumień i ostatecznie – zerwania jedności.

Schizma zachodnia w XIV i XV wieku miała głównie charakter polityczny. Została zażegnana, gdy poszczególne frakcje doszły do politycznej ugody. Ostatnie schizmy po soborach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10083

Wydanie: 10083

Spis treści
Zamów abonament