Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiejsza zmiana zadań i ról

23 kwietnia 2015 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego  w Toruniu
źródło: materiały prasowe
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Miejsce i rodzaj pracy można wskazać w umowie w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Gdy ustalenia są ogólne, obowiązki pracownika konkretyzuje się w zakresie jego czynności. Można go zmieniać bez zgody podwładnego.

Zmieniające się potrzeby gospodarcze wymagają przesuwania pracowników do wykonywania odmiennych obowiązków. Warto pomyśleć o tym już przy konstruowaniu umów o pracę. Odpowiednie wykorzystanie przepisów kodeksu pracy pozwoli powierzyć podwładnemu inną pracę nawet na pół roku.

Lepiej ogólnie

W jednej miejscowości pracodawca prowadzi kilka punktów gastronomicznych. Zapotrzebowanie na pracę zmienia się w nich w różnych miesiącach, ale nigdy nie jest stałe. Czy aby skierować kogoś do pracy w innym punkcie, szef musi wypowiadać warunki pracy?

Z reguły nie będzie takiej potrzeby. Decydujące znaczenie ma jednak szczegółowość umowy o pracę przy określeniu miejsca jej wykonywania (art. 29 § 1 pkt 2 kodeksu pracy). Jeżeli jako miejsce wykonywania pracy strony wskazały miejscowość, dopuszczalne jest skierowanie pracownika do innego zakładu prowadzonego przez tego samego pracodawcę bez zgody etatowca i wypowiadania warunków zatrudnienia. Pod warunkiem że rodzaj pracy również odpowiada temu określonemu w umowie. Inaczej będzie, gdy w umowie jako miejsce świadczenia pracy wskazano konkretny punkt gastronomiczny. Taki zapis uniemożliwia polecenie etatowcowi wykonywania pracy w innym miejscu niż to, które określa umowa.

W różnych miejscowościach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10123

Wydanie: 10123

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament