Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarka przestrzenna gmin: sukcesy oraz porażki

14 lipca 2015 | Ranking samorządów
System planowania przestrzennego całkowicie lekceważy społeczną i ekonomiczną wartość przestrzeni
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
System planowania przestrzennego całkowicie lekceważy społeczną i ekonomiczną wartość przestrzeni

Ład przestrzenny | Początkiem reformy powinno być zdefiniowanie odpowiedzialności władz centralnych i samorządów za stan polskiej przestrzeni oraz odpowiednie określenie zadań i kompetencji.

Adam Kowalewski

Wprowadzenie samorządów lokalnych jest powszechnie oceniane jako jedna z najważniejszych reform Trzeciej Rzeczypospolitej. Również powierzenie gminom odpowiedzialności za ład przestrzenny było trafną decyzją. Na pierwszym miejscu listy zadań samorządu prawo postawiło ład przestrzenny, wyposażając gminy w szerokie uprawnienia. Dzięki temu w ciągu 25 lat obraz Polski się zmienił. Urbanistyka i architektura większości gmin, ich zagospodarowanie przestrzenne, jakość przestrzeni publicznych i nowej zabudowy są coraz lepsze.

Mamy jednak w Polsce blisko 2,5 tys. gmin i nie wszystkie na taką ocenę zasługują. Obok sukcesów obserwujemy zjawiska szkodliwe społecznie, kulturowo i gospodarczo. Często też konstytucyjna zasada zrównoważonego rozwoju jest lekceważona.

Dlatego ocena stanu gospodarki przestrzennej gmin, nasza refleksja nad ćwierćwieczem samorządności, wymaga pełnej, również krytycznej oceny. Takie oceny przynoszą liczne raporty, badania i dokumenty władz centralnych. Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030) oraz doskonale udokumentowany i wyważony w ocenach raport „Przestrzeń życia Polaków", przygotowany z inspiracji prezydenta RP, przedstawiają nie tylko nasze sukcesy, lecz także źródła niepowodzeń i ich skutki.

Powszechnie uznaje się, że wadliwe prawo, zwłaszcza regulacje dotyczące planowania przestrzennego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10191

Wydanie: 10191

Spis treści
Zamów abonament