Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwrotne obciążenie – więcej wątpliwości niż korzyści

17 sierpnia 2015 | Podatki | Marcin Sidelnik Maciej Dybaś
Maciej 
Dybaś
źródło: materiały prasowe
Maciej 
Dybaś
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

TAG VAT,nowelizacja VAT od 1 lipca 2015 r.,odwrotne obciążenie TITLE Odwrotne obciążenie po 1 lipca 2015 r. DESCRIPTION Wprowadzone 1 lipca nowe zasady opodatkowania VAT sprzedaży sprzętu elektronicznego, m.in. laptopów czy telefonów komórkowych miały zminimalizować ryzyko wyłudzeń podatku. Budzą one jednak liczne zastrzeżenia przedsiębiorców.

nowelizacja | Wprowadzone 1 lipca nowe zasady opodatkowania VAT sprzedaży sprzętu elektronicznego, m.in. laptopów czy telefonów komórkowych, miały zminimalizować ryzyko wyłudzeń podatku. Budzą one jednak liczne zastrzeżenia firm.

Marcin Sidelnik Maciej Dybaś

Tzw. odwrotne obciążenie na elektronikę jest rozwiązaniem stosowanym szeroko w Unii Europejskiej, a praktyka pokazuje, że zasadniczo spełnia ono swoje zadanie. Przypomnijmy – w największym skrócie polega ono na tym, że to nabywca towaru będący podatnikiem VAT czynnym jest zobowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu nabycia określonego rodzaju sprzętu.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca br. przepisami warunkiem stosowania odwrotnego obciążenia na elektronikę jest sytuacja, w której łączna wartość towarów objętych tym mechanizmem w ramach jednolitej gospodarczo transakcji, bez kwoty podatku, przekracza 20 000 złotych.

Problem definicyjny

Wprowadzona do ustawy o VAT definicja jednolitej gospodarczo transakcji budzi jednak wiele wątpliwości, a praktyka gospodarcza pokazuje liczne przykłady transakcji, których nie da się w prosty sposób zakwalifikować w ramach zaproponowanych przez ustawodawcę.

Przykład

Przykładem w tym zakresie są chociażby typowe w działalności przedsiębiorców umowy ramowe, zawierane przykładowo z dostawcą sprzętu komputerowego. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10219

Wydanie: 10219

Spis treści
Zamów abonament