Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy polski nabywca usługi musi zapłacić podatek u źródła

17 sierpnia 2015 | Podatki | Jarosław Sekita

PIT/CIT | W przypadku wypłaty na rzecz zagranicznych usługodawców krajowy nabywca powinien wyjaśnić, czy jego kontrahent uzyskał dochód na terytorium Polski. Pozwoli mu to na ustalenie, czy ma potrącić daninę od przekazanego wynagrodzenia.

 

Jarosław Sekita

W praktyce podatkowej wypracowano różne teorie przypisywania dochodu do terytorium Polski. Jedną z nich jest teoria, że w każdym przypadku, gdy nabywcą świadczenia jest polski rezydent, zagraniczny kontrahent (tj. podlegający w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc nieposiadający w Polsce siedziby lub zarządu albo miejsca zamieszkania) uzyskuje dochód w Polsce. Zasada ta w ostatnich latach w praktyce przestała być stosowana (a przynajmniej utraciła istotne znaczenie). „Przywrócił ją do życia" NSA w wyroku z 21 sierpnia 2014 r. (II FSK 2122/12). W artykule przedstawione zostaną argumenty przemawiające za wadliwością tego orzeczenia oraz praktyczne skutki zastosowania zawartych w nim tez.

Gdzie zostały osiągnięte

W przypadku podatników zagranicznych opodatkowaniu w Polsce podlegają dochody, które podatnicy ci „osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" (art. 3 ust. 2 ustawy o CIT). Podobna zasada dotyczy zagranicznych podatników będących osobami fizycznymi. Podlegając w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, są objęci obowiązkiem podatkowym w zakresie „dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" (art. 3 ust. 2a ustawy o PIT). Dla określenia przypadków, gdy zagraniczny podatnik podlega opodatkowaniu w Polsce, niezbędne jest zatem wyjaśnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10219

Wydanie: 10219

Spis treści
Zamów abonament