Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić przed podpisaniem umowy o outsourcing

19 sierpnia 2015 | Dobra Firma | Dorota Kosela
Dorota Kosela
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Dorota Kosela

firmy | Zawarcie umowy o przekazanie księgowości, kadr, usług informatycznych czy zarządzania nieruchomościami powinno zostać poprzedzone zbadaniem wiarygodności kontrahenta. Można poprosić go o referencje od innych zleceniodawców.

Outsourcing jest terminem, który pojawił się niedawno, chociaż samo delegowanie przez przedsiębiorców części działalności nie jest zjawiskiem nowym. Przekazanie księgowości, kadr, usług informatycznych czy zarządzania nieruchomościami zewnętrznemu kontrahentowi ma na celu uproszczenie procesów w firmie oraz delegowanie części obowiązków do podmiotów wyspecjalizowanych w takiej działalności. Jest popularną formą optymalizowania zasobów i szukania oszczędności. Tradycyjnie zlecano na zewnątrz działalność poboczną wobec działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Jednak outsourcing przybiera coraz szerszy zakres. Trendem, który nabiera znaczenia w gospodarce, jest tzw. BPO (Business Process Outsourcing). Jest to delegowanie przez przedsiębiorcę na wyspecjalizowany podmiot całych obszarów działalności w spółce, także tych związanych z obsługą klientów przedsiębiorcy, jak np. call center.

Outsourcing najczęściej następuje na rzecz podmiotu niepowiązanego ze zleceniobiorcą. Innym rozwiązaniem, pojawiającym się w grupach kapitałowych, jest utworzenie Centrum Usług Wspólnych (CUW). Spółka taka świadczy usługi na rzecz innych podmiotów z grupy i są to jej docelowi klienci. CUW może również działać jako jednostka w jednej ze spółek. Przykładem takiego rozwiązania jest dział księgowy świadczący usługi księgowe nie tylko w spółce, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10221

Wydanie: 10221

Spis treści
Zamów abonament