Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedwyborcze gry i podchody

19 sierpnia 2015 | Rzecz o polityce | Jarosław Flis
Jarosław Flis
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Jarosław Flis
Partyjni liderzy na pierwszych miejscach list wyborczych zazwyczaj umieszczają osoby medialne lub ekspertów
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Partyjni liderzy na pierwszych miejscach list wyborczych zazwyczaj umieszczają osoby medialne lub ekspertów

Przy rozdziale miejsc na listach nie liczą się żadne szlachetne intencje.

Listy partyjne mają w Polsce złą sławę, lecz tak naprawdę jest jeszcze gorzej, niż przedstawiają to zwolennicy ruchu na rzecz JOW. W ich opinii w ten sposób władze partii dzięki listom rozstrzygają o tym, kto jest posłem. Potwierdzeniem takiej tezy zdaje się być to, że w tej chwili partie żyją głównie układaniem list wyborczych. Kształt listy ma kluczowe znaczenie dla układu sił wewnątrz ugrupowania, lecz nie jest to bynajmniej proste przełożenie.

Związek kolejności na liście z szansami wyborczymi podlega paradoksowi, jakim jest równowaga między samospełniającą się przepowiednią a samoniszczącym się proroctwem. Gdyby partie potrafiły dobrze rozpoznać realną popularność polityków i następnie obsadzić ich w tej kolejności na liście, to werdykt wyborców idealnie pokrywałby się z kolejnością.

Takie sytuacje zdarzają się w polskich realiach we wszystkich partiach, ale nie są wcale dominującym schematem. Jeśli jednak na podstawie takich sytuacji ktoś w partii dojdzie do wniosku, że za sprawą kolejności na listach można wykreować popularność kandydatów, to może się okazać, że całe wrażenie, iż od kolejności zależy wynik wyborczy, zostanie zatarte.

Tak stało się w okręgu kaliskim na liście PiS w 2011 roku, kiedy kandydaci umieszczeni w kolejności 1–2–3–4 zostali ustawieni przez wyborców w kolejności 4–3–2–1. Jest to oczywiście skrajny przypadek, ale w polskich partiach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10221

Wydanie: 10221

Spis treści
Zamów abonament