Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczególne okoliczności wygaśnięcia umowy utrudnią rozliczenia

19 listopada 2015 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Przepisy nie określają kompleksowo wielu sytuacji związanych ze śmiercią pracownika czy pracodawcy. Dotyczy to np. wydawania świadectw pracy. Często postępowanie opiera się na intuicji, logice związanej z charakterem zdarzenia i zwyczajach.

Sebastian Kryczka

Śmierć pracownika lub pracodawcy to najmniej pożądany sposób zakończenia współpracy. Niestety, nie można wykluczyć takiej wersji rozstania. Sytuacja ta rodzi wiele konsekwencji prawnych, których kodeks pracy nie reguluje w sposób pełny. Ponadto odmienne skutki wiążą się ze zgonem pracownika i pracodawcy. Odejście szefa niekoniecznie musi oznaczać zakończenie stosunku pracy.

Ustanie stosunku pracy może mieć formę jego rozwiązania, które poprzedzone jest dokonaniem właściwych czynności prawnych, lub wygaśnięcia. Najprościej ujmując, stosunek pracy wygasa w związku z wystąpieniem określonych zdarzeń. Powodują one skutek prawny w postaci właśnie wygaśnięcia stosunku pracy.

Art. 631 § 1 k.p. stanowi, że z dniem śmierci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10299

Wydanie: 10299

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament