Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spadkobiercy zmarłego szefa adresatem roszczeń

19 listopada 2015 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Po śmierci pracodawcy będącego osobą fizyczną zatrudnione przez niego osoby, których umowy wygasają, mają prawo 
do odszkodowania. Zwykle musi je wypłacić rodzina zmarłego. Od 22 lutego 2016 r. wysokość tego świadczenia wzrośnie przy umowach terminowych.

Do zdarzeń prawnych powodujących co do zasady wygaśnięcie angażu zalicza się również śmierć pracodawcy. Wynika to z art. 632 k.p. Przewiduje on skutek w postaci wygaśnięcia umowy o pracę w razie śmierci pracodawcy, kiedy nie występuje przejęcie pracowników na podstawie art. 231 k.p. (do nowego pracodawcy).

Nie zawsze koniec zatrudnienia

Z tego przepisu wynika więc, że nie w każdym przypadku skutkiem śmierci pracodawcy będzie bezwzględne wygaśnięcie stosunku pracy. Zgodnie z art. 231 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Do licznych pojęć i zwrotów niezdefiniowanych w kodeksie pracy zalicza się też „przejście zakładu pracy". Przyjęło się, że „przejście zakładu pracy" na gruncie art. 231 k.p. powinno być rozumiane szeroko. Będą się w tym mieścić wszelkie czynności i zdarzenia powodujące przejście na inną osobę zakładu pracy w znaczeniu przedmiotowym w całości lub w części. Zdarzeniem, w związku z którym dochodzi do przejścia zakładu, może być czynność prawna – dwustronna, np. umowa czy dziedziczenie.

Prawnym skutkiem zgonu pracodawcy, który był osobą fizyczną, jest wygaśnięcie umów o pracę z jego załogą. Następuje to z dniem jego śmierci. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10299

Wydanie: 10299

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament