Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyczyna wypowiedzenia musi być aktualna

24 listopada 2015 | Dobra Firma | Sławomir Paruch
Sławomir Paruch
źródło: materiały prasowe
Sławomir Paruch

Pomiędzy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę a wypowiedzeniem powinien istnieć związek czasowo-przyczynowy. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi przywróconemu do pracy na mocy wyroku sądu, wskazując jako przyczynę okoliczność, która była pracodawcy znana jeszcze przez przywróceniem tej osoby i której wcześniej nie powoływał.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2013 r. (II PK 245/12).

Stan faktyczny

Stanowisko pracy zajmowane przez pracownika zostało zlikwidowane. Pracodawca wypowiedział tej osobie warunki zatrudnienia, proponując jej inne stanowisko. Jako przyczynę wskazał jednak długotrwałe nieobecności pracownika, a nie likwidację jego stanowiska.

Pracownik nie przyjął nowych warunków i jego stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Odwołał się do sądu. Sąd przywrócił go do pracy na stanowisko, które pierwotnie zajmował. Ponieważ zostało ono wcześniej zlikwidowane i pracodawca nie miał możliwości zapewnienia przywróconemu pracy, ponownie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10303

Wydanie: 10303

Spis treści
Zamów abonament