Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko fasady mają być piękne

24 listopada 2015 | Administracja | Renata Krupa-Dąbrowska
Andrzej 
Porawski
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Andrzej 
Porawski
Michał 
Olszewski
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Michał 
Olszewski

Gminom będzie łatwiej pozyskiwać unijne pieniądze 
na kapitalne remonty budynków i tworzenie nowych miejsc pracy.

Zniszczone dzielnice miast mają nabrać na nowo blasku. A to za sprawą obowiązującej od 18 października (z wyjątkiem jednego artykułu) ustawy z 9 października 2015 r. o rewitalizacji (dalej: ustawa). Artykuł 37 tej ustawy, dotyczący podatków lokalnych, wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Do tej pory nie było przepisów, które kompleksowo regulowałyby problematykę rewitalizacji.

Bez celowych spółek

Ustawa przewiduje, że rewitalizacja będzie zadaniem własnym gmin. Dzięki temu powinny zniknąć dotychczasowe wątpliwości prawne, np. w zakresie dopuszczalności tworzenia celowych spółek rewitalizacyjnych z udziałem gmin. Realizacja tego zadania będzie miała jednak charakter fakultatywny. Władze gminy będą mogły więc korzystać z możliwości, jakie daje rewitalizacja, ale nie mają takiego obowiązku.

Ważne

Ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić rewitalizacji do katalogów celów publicznych zawartych w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdyż obawiał się nadużyć. Poszerzył jednak katalog tych celów o: instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o wybrane elementy zagospodarowania przestrzeni publicznej, np. o wydzielenie gruntów publicznie dostępnych na ciągi piesze, place, parki, promenady lub bulwary.

To nie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10303

Wydanie: 10303

Spis treści
Zamów abonament