Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy może być więcej Polaków w instytucjach UE?

04 stycznia 2016 | Ekonomia
Mieczysław Groszek
źródło: materiały prasowe
Mieczysław Groszek
Piotr Gałązka
źródło: materiały prasowe
Piotr Gałązka

Polaków jest mniej niż innych narodowości z porównywalnych wielkością państw członkowskich, np. Hiszpanii. Nie mówiąc o Niemcach, Włochach czy Francuzach – wskazują eksperci Związku Banków Polskich.

Mieczysław Groszek, Piotr Gałązka

Bardzo często się mówi, że Komisja Europejska (bądź szerzej Unia Europejska) to jeden z największych pracodawców na Starym Kontynencie.

Ponieważ pracownicy ci wykonują bardzo istotną pracę na rzecz ogromnej organizacji, jaką jest UE, warto zwrócić uwagę na to, jak podzieleni są ci pracownicy, jak są rekrutowani, a przede wszystkim jak sytuują się wśród nich Polacy.

Kim są pracownicy Komisji Europejskiej

Statystyki Komisji Europejskiej odnośnie do pracowników zatrudnionych przez KE dają wgląd w to, ile osób danej narodowości i płci pracuje na jakich stanowiskach. Więcej na ten temat na stronach internetowych Komisji: http://ec.europa.eu/civil_service/about/figures/index_en.htm.

W instytucjach i organach Unii Europejskiej istnieje system zaszeregowania pracowników. Od miejsca zaszeregowania danego pracownika uzależniona jest przede wszystkim wysokość jego wynagrodzenia. Niemniej jednak z naszego narodowego punktu widzenia istotniejsze jest to, że im wyższy stopień danego pracownika, tym jego większy wpływ na prace Komisji, a także trudniejsze i bardziej istotne decyzje podejmowane przez danego pracownika.

Te tzw. drabiny kariery są dwie – określane skrótami AST i AD.

AST to pracownicy asystenccy – co do zasady nie zajmują się sprawami zewnętrznymi, lecz wewnętrznymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10335

Wydanie: 10335

Spis treści
Zamów abonament