Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacja publiczna: w jakiej formie jest udostępniana i ile kosztuje

19 stycznia 2016 | Administracja | Paweł Sowisło
źródło: materiały prasowe

Z ustawy o dostępie do informacji publicznej nie wynika zobowiązanie do ustalenia opłaty 
za udzielenie takiej informacji, a jedynie możliwość jej wymierzenia.

Paweł Sowisło , adwokat Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski

Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej (dalej u.d.i.p.) – każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną. Podlega ona udostępnieniu i ponownemu wykorzystaniu. Prawo do takiej informacji przysługuje każdemu. Oznacza to, że od osoby ubiegającej się o informację publiczną nie wolno żądać uzasadnienia oraz wskazania celu, w jakim informacja ta ma zostać udostępniona.

Wyjątek w tym zakresie stanowi żądanie udostępnienia informacji przetworzonej, tj. takiej, która wymaga sporządzenia np. zestawienia z danych posiadanych przez podmioty posiadające te informacje.

Ustawowy obowiązek

W celu ujednolicenia systemu stron w sieci teleinformatycznej został utworzony urzędowy publikator teleinformatyczny, tj. Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Podmiotami, na których ciąży ustawowy obowiązek udostępnienia informacji publicznej, są m.in. organy władzy publicznej na szczeblu centralnym – np. minister, terenowe organy administracji rządowej – wojewoda, a także organy samorządu terytorialnego – starosta, prezydent miasta (burmistrz, wójt). Nadto podmiotami zobowiązanymi do udzielenia informacji publicznej są także m.in.: sądy, uczelnie publiczne, ale również spółki korzystające ze środków publicznych, np. PKP....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10347

Wydanie: 10347

Spis treści
Zamów abonament