Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

500+ zwiększy liczbę dzieci i ślubów

19 stycznia 2016 | Prawo | Katarzyna Wójcik Andrzej Gajcy
Kobieta mająca dziecko z poprzedniego związku i mężczyzna, który z nią żyje i który też ma już dziecko, dostaną świadczenie, tylko jeśli spełnią kryterium dochodowe, wezmą ślub lub będą mieli wspólne dziecko. Nasza ustawa może więc stanowić zachętę do zawierania małżeństw  – mówi  Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Kobieta mająca dziecko z poprzedniego związku i mężczyzna, który z nią żyje i który też ma już dziecko, dostaną świadczenie, tylko jeśli spełnią kryterium dochodowe, wezmą ślub lub będą mieli wspólne dziecko. Nasza ustawa może więc stanowić zachętę do zawierania małżeństw – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Elżbieta Rafalska | Jeśli Polacy stwierdzą, że najbogatsi nie powinni otrzymywać świadczenia, zastanowimy się nad tym.

Rz: Czy rodzina z trojgiem dzieci – dwójką pełnoletnich studentów i jednym licealistą – otrzyma świadczenie wychowawcze?

Elżbieta Rafalska: Przyjęliśmy zasadę, że wspieramy finansowo dziecko do ukończenia 18. roku życia. Ta rodzina otrzyma zatem świadczenie wychowawcze, gdy spełni kryterium dochodowe. Bo może być w niej mowa tylko o jednym dziecku – tym niepełnoletnim. A na pierwsze dziecko świadczenie będzie przysługiwać tylko w mniej zamożnych rodzinach. Trzeba jednak pamiętać, że 18-latek jest liczony przy obliczaniu dochodu rodziny przy świadczeniu wychowawczym, co wpływa na to, czy świadczenie będzie wypłacone na młodszego brata lub siostrę.

Czy zostanie wprowadzony pułap dochodowy? Minister finansów w uwagach zgłoszonych podczas uzgodnień międzyresortowych takie rozwiązanie zasugerował.

To była sugestia. Minister nie napisał, jaki pułap dochodów należy wprowadzić ani ilu rodzin by on dotyczył. Nie wskazał też korzyści, które mogłyby wynikać z takiego rozwiązania. Były to uwagi do ewentualnego rozważenia.

I jak zostały rozważone?

Moje stanowisko w tej kwestii od początku jest jasne, choć cały czas wsłuchujemy się w różne głosy. Należy pamiętać, że jeśli wprowadzimy taki próg, wzrosną koszty obsługi świadczeń wychowawczych. Trzeba będzie przecież policzyć dochody wszystkich wnioskujących o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10347

Wydanie: 10347

Spis treści
Zamów abonament