Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrowolne odszkodowania bez preferencji podatkowych

25 stycznia 2016 | Podatki | Grzegorz Wachołek

Pokrycie przez firmę na mocy porozumienia kosztów leczenia pracownika 
po wypadku przy pracy powiększa jego przychód, co oznacza wyższy podatek do zapłaty.

Pracownik spółki z o.o. uległ wypadkowi przy pracy. Na mocy dwustronnego porozumienia z pracownikiem pracodawca pokryje koszty leczenia, jak np. koszty operacji, koniecznych badań i konsultacji lekarskich czy koszty dojazdu. W myśl porozumienia roszczenia pracownika wobec pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy zostaną w całości zaspokojone, a pracownik zobowiązuje się nie występować na drogę sądową z roszczeniami wobec pracodawcy. Jakie konsekwencje w PIT i CIT będą się wiązać z wypłatą takiej kwoty na rzecz pracownika? – pyta czytelnik.

Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, to w pierwszej kolejności należy przeprowadzić analizę dotyczącą możliwości potraktowania wypłaty należności przez pracodawcę jako formy odszkodowania w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT >patrz ramka.

Z treści tej regulacji wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dwa warunki

Aby wypłacona kwota odszkodowania korzystała ze zwolnienia i nie miało tutaj zastosowania wyłączenie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o PIT, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki:

1. wysokość lub zasady ustalania wypłaconej kwoty muszą wynikać z:

a) przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10352

Wydanie: 10352

Spis treści
Zamów abonament