Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zachęty czekają samorządy, które zdecydują się na połączenie

26 stycznia 2016 | Administracja | Anna Puszkarska

Gmina powstała w wyniku połączenia innych gmin wstępuje we wszystkie ich prawa i obowiązki, 
w tym wynikające z zezwoleń i koncesji.

Anna Puszkarska, radca prawny

Od 1 stycznia obowiązują nowe regulacje dotyczące m.in. łączenia gmin, przystępowania do związków międzygminnych, a także związków powiatowo-gminnych. Nowe przepisy zawierają rozwiązania mające na celu zwiększenie elastyczności działania jednostek samorządu terytorialnego oraz ułatwienie ich współpracy. Wprowadzają m.in. instytucję pełnomocnika do spraw połączenia gmin, regulują kwestię następstwa prawnego jednostki powstałej w wyniku połączenia oraz stwarzają zachęty finansowe do łączenia jednostek samorządu terytorialnego.

Nowe przepisy wprowadziła ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). Poza ustawą o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) aktem tym zmieniono m.in. ustawy: o samorządzie powiatowym, o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, o pracownikach samorządowych oraz kodeks wyborczy.

Czynności pełnomocnika

W myśl art. 4 u.s.g. Rada Ministrów tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice w drodze rozporządzenia. Może być ono wydane z urzędu lub na wniosek zainteresowanej rady gminy. Tryb postępowania w razie działania przez Radę Ministrów z urzędu określa art. 4a u.s.g. Natomiast czynności, jakie podejmuje się w przypadku, w którym taka procedura toczy się z inicjatywy zainteresowanej rady gminy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10353

Wydanie: 10353

Spis treści
Zamów abonament