Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka za brak lojalności dopuszczalna wyjątkowo

03 marca 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

Pracownika, który prowadzi działalność konkurencyjną wobec 
pracodawcy, można zwolnić bez wypowiedzenia tylko wtedy, gdy zagraża 
to istotnym interesom firmy.

 

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika to nadzwyczajny sposób zakończenia stosunku pracy. Jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy podwładny ciężko naruszył podstawowe obowiązki służbowe. Taki sposób rozstania szef powinien stosować wyjątkowo i ostrożnie. Muszą to uzasadnić szczególne okoliczności, które pod względem winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie. Taki rodzaj winy przypisuje się etatowcowi, gdy jego stosunek psychiczny do naruszenia obowiązków jest świadomy, czyli gdy celowo narusza swój podstawowy obowiązek, jak i gdy mając świadomość szkodliwości skutku swojego postępowania, co najmniej godzi się na ten skutek.

Działania konkurencyjne

Powszechnie przyjmuje się, że etatowiec łamie podstawową powinność dbałości o dobro zakładu, gdy podejmuje się działalności konkurencyjnej lub pracuje na rzecz rywala wobec pracodawcy. Taka aktywność przeczy interesom zatrudniającej go firmy i może prowadzić do ograniczenia (utrudnienia) możliwości jej rozwoju.

Jeśli szef stwierdzi, że pracownik prowadzi działalność konkurencyjną lub pracuje na rzecz konkurencji, zapewne rozwiąże z nim umowę o pracę w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10385

Wydanie: 10385

Spis treści
Zamów abonament