Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybka ścieżka do unijnych milionów

04 marca 2016 | Prawo w biznesie
źródło: materiały prasowe

Adam Biernacki | O perspektywach zdobycia potężnych dotacji i pracy, jaką należy wykonać, żeby osiągnąć cel w postaci nowoczesnych produktów lub usług, mówi w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem prezes Agencji Idealia

Rz: Jakie przedsięwzięcia powinny zaplanować firmy, jeżeli chciałyby sięgnąć po unijne dotacje?

Adam Biernacki: Sposobów na pozyskiwanie środków finansowych, których podstawowym źródłem miałyby być fundusze unijne, jest mnóstwo. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb przedsiębiorcy. Jednak nie ma się co oszukiwać, że największe szanse na sukces w tym zakresie mają ci przedsiębiorcy, którzy postawią na doskonalenie produktów, usług lub wykorzystywanych technologii, czyli prowadzenie badań przemysłowych lub prac rozwojowych. Aby urzeczywistnić plan zdobycia dotacji, potrzeba wiedzy, współpracy i cierpliwości.

Jednym z najzasobniejszych tzw. programów operacyjnych, po programie „Infrastruktura i środowisko", jest program „Inteligentny rozwój" (8,61 mld euro), a w jego obrębie największe środki (3,45 mld euro) zarezerwowano właśnie na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (B+R).

Kto odpowiada za podział tych środków?

Mamy w Polsce instytucję wyspecjalizowaną w zarządzaniu konkursami tego rodzaju i to właśnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) odpowiada za największą pulę pieniędzy unijnych na B+R w tej perspektywie na szczeblu ogólnokrajowym. Pozostaje także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która także jest gospodarzem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10386

Wydanie: 10386

Spis treści
Zamów abonament